Termal Arsa

Türkiye'nin her yerinde : termal araziler, hastane arazileri, turizm arazisi, kupon yerler

Termal Nedir ?

Termal suyunun deniz suyundan çok daha faydalı olduğu günümüzde artık çok iyi bilinmekte. Bu yazımızda Türkiye'nin termal başkenti Afyon Gazlıgöl'deki termal suyumuzun (milli servetimizin) özelliklerinden bahsedeceğiz.

Türkiye'de Eskişehir, Kütahya, Afyon üçgenin altında termal deniz bulunmakta. Bu termal denize ulaşılabilecek mesafesi en az olan yer altı tabakası Gazlıgölde bulunduğundan 2008 Bakanlar kurulu kararıyla Afyon Gazlıgöl Türkiyenin termal başkenti ilan edildii. Bölgeden çıkan suyun mineral kalitesi dünyada ilk sıralara girecek kadar kaliteli. Son yapılan araştırmalara göre suda 37 minerale kadar mineral bulunduğu gözlemlenmiştir.

Vücut Üzerine Muhtemel Etkileri

İnsan vücudunun yaklaşık %70’şi sudan ibarettir. Bu nedenle bünyede çeşitli nedenlerle şekillenen bozukluklarda bu su dengesinin bozulmaması düşünülemez. Su ve beraberinde vücut için hayati öneme haz elementlerin bolca bulunduran termal mineralli kaplıca sularının insan sağlığında oldukça önemli faydaları olacağı muhakkaktır.

Sıcak suların kas, kemik ve sinir sistemi üzerine olan etkileri sayesinde ağrıyı azalttıkları bilinmektedir. Sıcak su, vazodilatasyona (damarlarda genişleme) neden olarak kas iskemisini (kan akımı) azaltır ve kas spazmını çözerek ağrıyı azaltır. Genişleyen damarların kan tutma kapasitesi artıca, kalp ve akciğerlerde kan birikmesine bağlı olumsuzlukları engeller. Ayrıca, periferik (çevre) sinir sistemini bloke ederek analjezi (ağrı kesici) sağlar. Bütün bu etkiler sonucu ağrı azalır. Sıcak suların yaşlı hastalarda bozulmuş olan hormonal sistemi düzenleyerek, obezitenin (şişmanlık) azalmasına yol açtıgı ve böylece eklemlerin üzerindeki basıncın kalkmasıyla da ağrıların azaldığı belirtilmektedir.

Endorfin hormonu aynı zamanda mutluluk hormonu olarak da isimlendirilmekte, bu hormon seviyesini yüksek olması durumunda bir taraftan daha az ağrı hissederken, diğer yandan daha iyi hissetmemize/mutlu olmamıza neden olmaktadır. Prolaktin ise belirli düzeylerde kadın üreme organlarının gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir. Termal banyo sonrası plazma renin aktivitesi de artmaktadır. Bu hormonunun vücut tansiyonunu düzenleme gibi çok önemli işlevleri vardır.

Suyun sıcaklığı yanında, içerdigi kükürt ve karbondioksit, kas, kemik, iskelet ve damarlar üzerine sistematik etki yapar. Sistemik termal terapinin vazodilatasyon etkisi, perifer damar hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları için de tedavi edici niteliktedir.


Organ ve Sistemler Hastalıklarına Üzerine Etkileri

1-Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları
İnsanların yaklaşık % 25’i romatizmal hastalıktan yakınırlar ve tüm kaplıcalar romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Kireçlenmeler, yumuşak doku romatizmaları, bazı inflamatuar romatizmal hastalıklar (örneğin Ankilozan Spondilit, Romatoid Artrit), ortopedik girişimler ve travmalar sonrası. Termal sular sıcak etkileri ile beta-endorfinlerin salınmasına ve analgezi (ağrı kesici) etki göstermesine yol açarbilirler. Bu nedenle romatizma, osteoartrit, fibromyalgi gibi hastalarda rahatlama sağlayabileceği bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Eklem hastalıkları, kireçlenmeler, yumuşak doku romatizmaları, bazı romatizmal hastalıklar, yaralanmalar sonrası oluşan hasarların tedavisi.

2-Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları
Damar sertliği hastalığında kaplıcalar, kanın bozulan kimyasını düzeltir. Damarlarda genişleme sağlar, kan dolaşımını normale çevirir. Kalp yetmezliği olmayan tansiyon hastalarında da kaplıcalar yararlıdır, tansiyonu düzenler. Sinirleri yatıştırıcı etkisinden dolayı stres kaynaklı tansiyonlara da yarar sağlar. Bunun yanında; kompanse kalp yetmezliği, dolaşım bozukluğu, varisler, periferik arter hastalıkları, esansiyel hipontansiyon (özellikle ortostatik) gibi hastalıklarda da iyi geldiği bilimsel çalışmalarala belirlenmiştir. Kalp yetmezliği, dolaşım bozukluğu, hipertansiyon, arter hastalıkları.

3-Mide-Bağırsak Hastalıkları
Mide asidinin çoğaldığı ve kamplı ağrılar ile ortaya çıkan mide hastalıklarında sodalı maden suları, içme olarak kullanılır. Bu sular özellikle, şişkinlik, gaz, baş ağrısı ve baş dönmesinde şikayetçi hastalara tavsiye edilir. Bağırsak genişlemeleri ve bağırsak tembelliklerinden oluşan rahatsızlıklarda sodalı magnezyumlu sular kullanılır. Mide hastalıkları, şeker hastalığı (diyabet), şişmanlık (obezite), gut, karaciğer yetmezliği tedavisi.

 

4-Karaciğer ve Safra Kesesi Hastalıkları
Karaciğer ve safra yetmezlikleri, safranın atılması, safra taşlarının oluşumu ve var olanların erimesinde yararlı etkileri söz konusu olabilir.

 

5-Böbrek Hastalıkları
Şifalı suların içilmesi böbreklerin temizlenmesi neden olur ve taş olan hastalarda düşmesini sağlar. Ayrıca böbrek taşı olan hastalarda sıcak banyo uygulaması taşın kırılmasına ve düşmesine neden olmaktadır. Kronik piyelonefrit, kronik sistit, kronik prostatit, böbrek taşları, fonsiyonel yetmezlik hususlarında faydalı sonuçlar verdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Kronik sistit, kronik böbrek taşları, fonksiyonel yetmezlik gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

6-Kadın Hastalıkları
Yumurtalık iltihapları,adet düzensizlikleri,bazı kısırlık durumlarından şikayetçi olanlar kaplıca tedavisinden olumlu sonuçlar almışlardır. Genital organların müzmin hastalıkları, vejetatif over yetmezliği, fonksiyonel sterilite (kısırlık), ameliyatlar sonrası adhezyon (yapışma) profilaksisi, dismenore, fluor

7-Cilt Hastalıkları
Bir çok deri hastalıklarında, akne, psöriasis, nörodermit, kronik rezidüel ürtiker egzamalarda, kaşıntıların tedavisinde radyoaktiviteli kaplıca suları olumlu sonuçlar verdiği bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.

 

8- Solunum Sistemi Hastalıkları
Burun, boğaz ve üst solunum yollarının tedavisinde, bronşit, pnömokonyoz kaplıca tedavisi ve buhar banyoları yarar sağlar. Termal sularla tedavinin, bronş ve bronşiol kaslarının gevşemesine yol açarak astımlı hastalarda rahat nefes almayı sağlayacağı literatürlrde bildirilmektedir. Astma bronşiyal, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları, pnömokonyoz gibi hastalıklara iyi geldiği görülmektedir.

9-Sinirsel Hastalıklar
Merkezi ve periferik kronik inflamatuar hastalıklar, omurga hastalıkları, travmatik lezyonlar, spastik paraliziler, nöromyopatiler, vasküler nörolojik hastalıklar, inme rehabilitasyonu, nörovejetatif distoni gibi hastaların destek tedavilerinde oldukça yararlı sonuçlar elde edileceği literatürlerde belirtilmektedir.

10. Metabolizma Hastalıkları
Bir taraftan sıcağın etkisiyle özellikle buğu banyolarında terleme ve yıkım faaliyeti hızlandırılırken, içme kür tedavisi ile metabolik faaliyet zincirinde önemli rolü olan karaciğer, dalak, böbrek vs. organların çalışması düzenlenmektedir. Dolayısıyla, şeker hastalığının tedavisinde de fayda sağlamaktadır. Bu tür hastalıklarda sodalı suyun içilmesi, fazla yağların yanması için sıcak su banyosu, buhar banyosu uygulanır. Gut hastalığında vücutta ürik asit birikir, bu maddede böbreklerde taş oluşmasına neden olur, kaplıca te davisi gut hastalığının tedavisinde de etkilidir.

Son yapılan bilimsel çalışmalar, dünyada yaygın olarak görülen obezitenin tedavisinde termal tedavi kürlerinin iştahın ve vücut yağlarının kullanımından sorumlu leptin ve gherlin metabolizmasının kontrolünde oldukça müsbet etkilerinin olduğunu ortaya koymaktadır.

 

İnsanların ilaçlarla zayıflama çabalarının hazin öykülere döniştüğü günümüzde termal tedavinin zayıflama üzerine bu etklerinin yan etki oluşturmaksızın mükemmel olduğu söylemek mümkündür.

 

11-Vücut ve Cilt Güzelliği
Kaplıcalar aynı zamanda vücut güzelliği, cilt güzelliği, ruhi yorgunluklar ve STRES atma merkezleridir. Egzama, akne, sedef hastalığıklarını tedavi edici etkileri bulunmaktadır.

Share

Bize Ulaşın

 

+90(532) 737 2 737
+90(552) 737 2 737

 

 [email protected]